Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrudexe rc itation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea com modo consequat. Duis aute irure.

Honor 20 - recenzja

 

Co to jest Honor 20?

Jest to tańsza alternatywa dla Honoru 20 Pro, za około 600 zł mniej. W rezultacie traci się "prawdziwy" aparat fotograficzny z powiększeniem, szkło z tyłu nie jest tak krzywe, bateria jest nieco mniejsza i ma o połowę mniej pamięci - ale 128 GB miejsca nie jest złe.

Telefon Honor 20 byłby jednym z najbardziej atrakcyjnych telefonów w tej cenie, gdyby nie bieżące sprawy związane z Honorem i Huawei. Google zerwał więzi z Huawei. A ponieważ Huawei jest firmą macierzystą Honor, więc ten telefon może nie otrzymywać aktualizacji, a nawet może stracić dostęp do kluczowych usług Google. Dopóki sytuacja się nie wyjaśni, zostawiamy mnóstwo nowych recenzji dla telefonów Huawei i Honor - będziemy je na bieżąco aktualizować, gdy będziemy mieli więcej informacji. Honor powiedział, że ten telefon zostanie zaktualizowany do Android Q, więc jest kilka dobrych wieści.

To powiedziawszy, ostatnie raporty sugerują, że dostanie aktualizację do Androida Q. Rzeczy wyglądają w górę. Używanie Honoru 20 było świetną zabawą. Ale kupienie go teraz nadal wydaje się ryzykowne.

Honor 20 - Design
Honor 20 jest klasyczną szklaną i metalową kanapką. Ale jest jedna wskazówka, że to nie jest telefon za 800 funtów. W tej kanapce jest jakiś wypełniacz. Kilka małych plastikowych pasków siedzi po każdej stronie metalowego środka, działając jako bufor uderzeniowy pomiędzy twardszym szkłem a metalem.

Czy to ma znaczenie? Nie. Jednak Honor 20 jest nieco tańszy niż Honor 20 Pro, ponieważ ten tył szkła jest płaski, poza małym zakrzywieniem "2,5D" na krawędziach. Model Pro ma prawdziwie zakrzywione szkło z tyłu.

Jego tył wygląda świetnie. Wykończenie ma pewną głębię, dzięki lekkiej warstwie reaktywnej pod powierzchnią. Tworzy ona jaśniejsze połyski w niebieskim wykończeniu. Honor tworzy również czarną wersję 20, która ma nieco niższy wygląd.

Wyświetlacz dziurkacza to kolejny znak, że jest to "nowy" telefon. Być może niektóre firmy przeniosły się na przednie aparaty fotograficzne z napędem silnikowym, pozostawiając bez dziur w ekranie, ale dziurki po dziurkaczu też nie były tak długo.

Model Honor 20 zapewnia doskonałą równowagę pomiędzy rozmiarem ekranu a dostępnością. To nie jest telefon w rozmiarze potwora. Nie wyskakuje z normalnych kieszeni, jak gdyby chciał żyć na świeżym powietrzu.

Jest jeden negatyw dla projektu Honor 20. Obudowa kamery wystaje na około milimetr, a jej metalowa obudowa jest zbyt ostra. W pewnym momencie miałem Honor 20 i OnePlus 7 Pro 5G w tej samej kieszeni. Nie szło im dobrze: OnePlus skończył z kilkoma zadrapaniami w szkle.

Zalecałbym użycie walizki. Ten konkretny telefon nie przyszedł z jednym, ale twój może.

Inne funkcje sprzętowe? Honor 20 posiada boczny skaner odcisków palców, a nie jak zwykle tylny. Jego ergonomia, szybkość i niezawodność są genialne. To fantastyczne uczucie, jeden z najlepszych skanerów bocznych, jakich używałem do tej pory.

Nie obsługuje on gestów, takich jak ściągnięcie palcem paska powiadomień, ale podstawy są więcej niż solidne.

Na górze jest też coś, co wygląda jak blaster na podczerwień, który pozwala telefonowi działać jak uniwersalny pilot. Jednak pobierz aplikację, która pozwala na to, a Honor 20 twierdzi, że nie posiada sprzętu IR blaster. To wstyd.

Tęsknisz też za gniazdem słuchawkowym. Honor 20 jest dostarczany z adapterem w pudełku, ale ja wolałbym staromodne gniazdo 3,5 mm.

Ma też tylko jeden głośnik z dolnym obciążeniem, standard w tej cenie. Jakość dźwięku jest uczciwa, ale może się udać z nieco większą głośnością. Dopiero co przeszedł test "Can I hear my podcast while in the shower" (czy słyszę mój podcast pod prysznicem), i to po umieszczeniu go pod ścianą, aby zwiększyć moc wyjściową.

Honor 20 - Ekran
The Honor 20 ma ekran średniej wielkości z technologią średniego poziomu. Mierzy 6,26 cala w poprzek, pasując do monitora Honor 20 Pro.

Musisz najpierw zauważyć jeden z jego najsilniejszych elementów. Honor 20 może nie mieć nieskończenie małych mikrogranic, ale dziura w aparacie pozwala mu wypełnić prawie cały front. Dzięki temu Google Pixel 3A XL wygląda staroświecko.

Większość surowych elementów jakości obrazu jest również dobra. Honor 20 ma dwa tryby kolorystyczne, Normal i Vivid. Dostosowują się one do gałek ocznych, które dobrze preferują hipotoniczne i bardziej naturalne kolory, a kalibracja wygląda gustownie na moje własne oczy.

Jest to ekran LCD, więc możesz zauważyć kilka podniesionych czarnych, jeśli oglądasz bardzo ciemną scenę w bardzo ciemnym pokoju. Ale okazało się, że nawet poziom czerni wygląda bardziej lub mniej perfekcyjnie z większością treści.

Jasność i kąty widzenia są jedynymi (pół)oczywistymi słabościami. Widzę, co jest na wyświetlaczu Honor 20's na zewnątrz, ale nie chciałbym oglądać filmu w parku na tym telefonie. Jest również dość znaczna jasność spadają pod kątem. Zauważyłem to podczas robienia zdjęć z telefonu, który tu widzisz.

Ledwo można zobaczyć zawartość ekranu pod kątem ukośnym (znowu jest to na zewnątrz). Pod tym względem Honor 20 występuje na mniej więcej takim poziomie, jakiego oczekiwałbym od telefonu klasy średniej, który próbuje nas olśnić dodatkową technologią. Zawsze jest gdzieś mały kompromis.

Honor 20 - Oprogramowanie
Oprogramowanie Honor 20 podnosi brwi, ale nie dlatego, że możesz się domyślać. Działa na systemie Android 9 i ma Magiczny UI 2.1, który jest skutecznie taki sam jak EMUI używany w telefonach Huawei.

W tej chwili jest dobrze. Honor 20 działa płynnie, i chociaż są charakterystyczne małe problemy, takie jak brak menu aplikacji i styl wizualny, który niektórym się nie spodoba, Magic UI jest zbytnio spersonalizowany.

Perspektywa jest problemem. Huawei został "wpisany na czarną listę" przez rząd USA, a Google "zerwał więzi" z tą firmą. Honor może wydawać się zupełnie inną jednostką, ale tak nie jest. Sankcje, które dotyczą Huawei, wpłyną również na honor.

W tej chwili nie wiemy, czy Honor 20 będzie otrzymywać aktualizacje Androida (raporty sugerują, że może dostać Androida Q), a nawet te do podstawowych usług Google, takich jak Maps, Google Play i Mail. Jest to ogromny problem, który sprawia, że zastanawiamy się, czy za rok telefon będzie nawet działał poprawnie.

Nadzieja dla nabywców Honoru 20 jest taka, że ten problem sam się jakoś rozwiąże, albo Honor zastąpi go alternatywnym oprogramowaniem. Ta ostatnia opcja jest o wiele bardziej dzieląca, ponieważ oznaczałaby również hurtowe zastąpienie wszystkich aplikacji Google na pokładzie.

Nie mam ochoty przechodzić na pocztę honorową. A ty?

Wyróżnienie 20 - Wykonanie
Honor 20 ma procesor Kirin 980. Jest on używany w telefonach dwa razy droższych, jak Huawei P30 Pro.

Uzyskujesz tu doskonałą wydajność za swoje pieniądze, nawet jeśli teraz znacznie przewyższa ją odpowiednia alternatywa Qualcomm, Snapdragon 855.

Kirin 980 ma osiem rdzeni. Cztery z nich to rdzenie Cortex-A76, pozostałe cztery to rdzenie Cortex-A55 o niższej mocy. I jest 6GB pamięci RAM. To o 2 GB mniej niż Honor 20 Pro, ale używałem tego telefonu przez kilka tygodni przed przybyciem Honor 20 i nie zauważyłem żadnej oczywistej różnicy w wydajności.

Stosunkowo wysokiej klasy procesor pozwala na włączanie większej ilości efektów graficznych w grach. PUBG działa szczęśliwie na najwyższym poziomie ustawień graficznych. Nie możesz tego zrobić z Pixelem 3a XL.

W Geekbench 4 Honor 20 zdobywa 9674 punkty (3263 za punkt), co jest fantastyczne w cenie. To flagowy występ w stylu.

Honor 20 - Kamera
Honor 20 ma skrzynkę wyboru kamer tylnych. Jest ich cztery, ten sam numer co Honor 20 Pro. Ich prace są jednak inne.

Otrzymujesz główny 48-megapikselowy czujnik i ultraszerokość "0,6x". Ale nie ma tu prawdziwego obiektywu zoom. Wszelkie ujęcia wykonane w aplikacji aparatu w trybie 2x zoom są dostosowane do głównego widoku aparatu.

Prawdziwe powiększenie jest być może główną zaletą najdroższego Honoru 20 Pro. Zabrałem Honor 20 na 3-dniowy festiwal muzyczny i używałem go do kręcenia zdjęć przez cały czas. Nie jest tak gorąco przy wyprowadzaniu wykonawców na scenę, gdy przed tobą stoi kilkaset osób.

Podobnie, trzecia i czwarta kamera też nie są imponujące. Jeden to 2-megapikselowe makro. Aby z niego korzystać, trzeba wykopać specjalny tryb, który jest w połowie ukryty w aplikacji aparatu.

Następnie należy umieścić obiekt w odległości około 4 cm, aby był on ostry (ponieważ obiektyw ma stałą ostrość). I nawet wtedy czujnik jest po prostu zbyt niskiej rozdzielczości, aby uchwycić naprawdę dobre zdjęcia makro.

Ostatnia kamera to podstawowy czujnik głębokości, używany w trybach Portret i Przysłona, aby pomóc w rozmyciu tła. Jestem fanem trybu Apertura Huawei/Honor, ale to ujęcie często pozostawia po sobie nieco wadliwe kontury obiektów.

Możesz dostać cztery tylne kamery, ale tylko dwie z nich są szczególnie interesujące. Ale jest tu jeszcze wiele do polubienia.

Większość zdjęć zrobionych z Honorem 20 wygląda uroczo. Są one bardzo szczegółowe, zakres dynamiki jest bardzo dobry, fotografowanie jest czułe, a szybki obiektyw f/1,8 głównego aparatu tworzy ładny, naturalny efekt bokeh dla zbliżeń zanim jeszcze dotkniesz trybów Przysłony i Portretu.

Honor 20 posiada również dedykowany tryb nocny, który można zobaczyć w najlepszych telefonach Huawei. Zajmuje to kilka sekund, aby uchwycić obraz, ale radykalnie zwiększa zakres dynamiki i klarowność wielu scen nocnych.

Nie jest on tak skuteczny jak upiorny tryb nocny Huawei P30 Pro. Ciemne obszary są często nieco hałaśliwe, a bardzo, bardzo ciemne sceny nie wychodzą również zdalnie. Ale i tak okazał się niezwykle przydatny w wyważaniu błotnistego, rozmytego pierwszego planu i jasnego, oświetlonego scenicznie tła w niektórych moich festiwalowych ujęciach muzycznych.

Zauważyłem, że kilka moich standardowych ujęć nocnych było lekko zamazanych. Nie do końca była to wina alkoholu, ponieważ aparat Honor 20 nie posiada stabilizacji optycznej, co działa jak polisa ubezpieczeniowa od rozmycia uścisku dłoni.

Honor 20 to satysfakcjonujący aparat do robienia zdjęć. Większość jego zdjęć wygląda dobrze, ultraszeroki aparat daje kolejną możliwość kadrowania, a jego zdjęcia są wystarczająco solidne. Brakowało mi "prawdziwego" zoomu. I, podobnie jak w przypadku Honor 20 Pro, nie byłem pod wrażeniem dedykowanego aparatu makro.

Jego strona wideo jest świetna. Skończyło się na tym, że nakręciłem kilka wywiadów z telefonem na festiwalu dla projektu pobocznego. Honor 20 nagrywa szczegółowo spakowany materiał 4K z dynamiką, aby zawstydzić kilka dedykowanych kamer. Jest to również programowo ustabilizowane na 4K, co jest niezbędne, jeśli chcesz pro-wyglądających zdjęć z ręki. Materiał 4K jest kręcony z prędkością 30 klatek na sekundę, a nie 60, ale jestem bardziej niż zadowolony z rezultatów.

Podczas gdy podłączyłem mikrofon Rode'a do wywiadów, nakręciłem też kilka nagrań kilku zespołów z wewnętrznym mikrofonem. Nie zniekształcił on strasznie nawet przy bardzo wysokim poziomie dźwięku, co sugeruje, że telefon korzysta z dobrego mikrofonu MEMs, który radzi sobie z bardzo głośnymi środowiskami.

Kamera Honor 20 też jest w porządku. Posiada bardzo wysokiej rozdzielczości 32-megapikselowy czujnik, prawdopodobnie wykorzystujący binning pikseli, gdy poziom światła spada. Uzyskujesz tylko więcej szczegółów niż dobra 8-megapikselowa kamera selfie w doskonałym oświetleniu i gorsze szczegóły niż najlepsza w ponurym świetle, ale radzi sobie całkiem dobrze przy wszystkich poziomach oświetlenia.

Honor 20 - Żywotność baterii
Honor 20 posiada baterię 3750mAh, nieco mniejszą niż 4000mAh Honor 20 Pro, ale nadal zapewnia pewność działania baterii, którą pokochałem w telefonach Huawei i Honor.

Nigdy nie straciłam całego dnia z dużą ilością baterii. Taki telefon można zabrać na festiwal, tak jak ja, i oczekiwać, że wytrzyma cały czas, jeśli przyniesie się zewnętrzną baterię z wystarczającą ilością soku do pełnego naładowania.

W bardziej szczegółowym kontekście, jest 17:27. W telefonie pozostało 66% baterii. Rozpoczął swój dzień o 7:45 rano, zagrał około sześciu godzin podcastów i jedną szybką rundę PUBG.

Szybko do 20:30. Teraz pozostało 55%, po poddaniu się, zgadłeś, trochę więcej podcastów streaming.

Szybko do przodu do 12:25 rano. Spadłem z tunelu na eBay'u i powinienem już spać. Ale pomimo przeglądania ofert przez niewskazaną ilość czasu, Honor 20 wciąż ma 44%.

W końcu telefon potrzebował doładowania o 12:21 następnego popołudnia.

Honor 20 posiada również szybkie ładowanie, wykorzystujące standard 22,5W SuperCharge. Pozwala to na uzyskanie od 0 do 50% w ciągu około pół godziny. Testowanie z włączonym telefonem i podłączonym do Wi-Fi, choć w rzeczywistości tylko 44% w 30 minut.

Mam kupić Honor 20?
Pewnie nie powinieneś teraz kupować "Honor 20". Wygląda i czuje się świetnie. Jest potężny. I choć matryca kamery może wydawać się lepsza na papierze niż osobiście, nadal jest świetna.

Gdyby nie sytuacja "polityczna", w jakiej obecnie znajdują się Huawei i Honor, łatwo byłoby polecić Honor 20. Jest to wielka wartość i bardzo sympatyczny telefon, o ile nie jesteś kimś, kto nalega, by oprogramowanie Honor i Huawei były niestandardowe i nadal jest okropne.

Dopóki nie będziemy mieli jaśniejszego poglądu na to, czy za rok telefon uzyska jakiś poziom podstawowego wsparcia ze strony Google, nie możemy z czystym sumieniem go polecić.

Werdykt
Świetny telefon średniego zasięgu, którego pewnie nie powinieneś jeszcze kupować.